Specialisté na reality a právo

Jaké trendy můžeme sledovat a co jsou pouhé odhady dalšího vývoje? Každá krize je příležitostí pro ty, kteří ji chtějí využít.

16. 4. 2021, Zpět na aktuality

Také přemýšlíte, jak realitní trh zareaguje na korona krizi? Lidé se mě často ptají na názor, ráda se o něj podělím i s vámi. Poslední dobou narážím na různé prognózy a výhledy a občas se nestačím divit. Je snadné zaměnit dohady za expertní analýzy a je také nebezpečné dělat ukvapené závěry a podnikat nesprávné kroky založené na domněnkách.

Nezkoušejme věštit z křišťálové koule

Jediná jistota je, že celá krize a výhledy do budoucna jsou pro všechny velkou neznámou. Všichni tušíme, že za každý další den, kdy je ekonomika v útlumu, budou dopady víc a víc bolestivější. Snažíme se předpovědět další vývoj a odhadnout, co bude dál. Prognózy komplikuje množství otazníků a vedlejších faktorů, které opravdu nejsme schopni rozklíčovat. Nevíme, jak dlouho potrvá nouzový stav, omezení a hibernace ekonomiky. Můžeme jen hádat, i když na základě kvalifikovaných podkladů.

Pro odhad budoucnosti se dívám do minulosti

Za dlouhou dobu svého působení v bankovnictví jsem zažila několik krizí na finančních trzích. Největší byla ta v letech 2008 a 2009. Přestože mám ekonomické znalosti, používám selský rozum a netroufám si tvrdit, jak se situace bude vyvíjet. Ale jedno vím – jsem optimistka.

Vždy se řídím citátem: „Pesimista vidí obtíže při každé příležitosti. Optimista vidí příležitost při každé obtíži.“ (Winston Churchill)

Každá nová situace či změna nám dává příležitost zareagovat, přehodnotit priority a přemýšlet, jak pokračovat dál. Krize pro nás může být impulsem k tomu začít dělat věci jinak. Zásadní je, jak se každý z nás jako jednotlivec k nové situaci postaví a popere se s ní, jaký zaujme postoj a jaké udělá další kroky.

Věřím, že nic není tak horké, jak se upeče. Myslím, že v tomto období bude obzvláště platit výrok Charlese Darwina, že nepřežijí ti nejsilnější nebo nejinteligentnější, ale ti, kteří se dokážou nejlépe přizpůsobit.

Vycházejme z toho, co se zatím v realitách skutečně událo

Jaký vývoj je zřejmý na současném realitním trhu?

Zvýšil se počet nabídek pronájmů. Pronájmy přes Airbnb nyní nefungují a není jisté, kdy se turisté vrátí. Majitelé, kteří často nemovitost financují hypotékou, nabízejí dlouhodobější pronájem (od 3 do 12 měsíců) nebo přímo chtějí být prodat. • Naopak ti, kteří měli v plánu nemovitost ke krátkodobému pronájmu koupit, nyní od záměru ustupují a vyčkávají. Důvody jsou logické. Sledují, zda ceny nemovitostí v brzké době nepůjdou dolů. • Pokud uvažujete o koupi nemovitosti pro bydlení a máte ošetřeno i dlouhodobé financování, není na co čekat. Každá spekulace ohledně vývoje trhu se může vyvinout různým směrem a otázka zní, zda je vhodné spekulovat, když potřebujete bydlet. • Jednoznačně rostoucí trend má poptávka po chatách, chalupách či rodinných domech. Zvýšený zájem byl zřejmý už v několika posledních letech, ale teď může ještě víc sílit. Chalupy a chaty v sobě dnes, kromě určité formy uložení kapitálu, zosobňují volnost, svobodu pohybu a soběstačnost. Něco, co začíná být nedostatkovým zbožím.

Pravidla a fungování trhu realit nejen v době krize

Realitní trh je jakési soukolí, které se neustále točí – někdy pomaleji, někdy rychleji. Za nárůstem cen v posledních letech stálo spíše optimistické očekávání než růst reálné hodnoty. V posledních měsících se dokonce čekalo, kdy začne bublina stagnovat a opadat.

Každá krize má vliv na hodnotu nemovitostí, kterou udává nabídka a poptávka. Z dlouhodobého hlediska hodnota nemovitostí po každé krizi rostla. Je také pravda, že v každé době má každá nemovitost svého kupce, je to jen otázka ceny a času.

Daleko větší neznámou, na kterou nám dnes nikdo neodpoví, je to, zda si udržíme stávající příjmy. Vývoj, trvání a dopady korona krize jsou těžko předvídatelné. A tady se vyplatí myslet na zadní vrátka a při koupi nemovitosti nejít se splátkou „na doraz“.

V krizi poznáš makléře

Tato krize, stejně jako každá jiná, ověří kvalitu a důvěryhodnost realitních makléřů a jejich schopnosti více než realitní zákon. Já vnímám prodej nemovitosti jako zásadní finanční a obchodní transakci a přistupuji k ní takto krize nekrize.

Jisté je jen to, že nic není jisté. Kdo je připraven reagovat a přizpůsobit se, nebude zaskočen. Uvažujete o prodeji nemovitosti? Přemýšlíte, jestli je teď ten správný čas? Potřebujete si utřídit myšlenky a pomůže vám konzultace? Chcete znát pro a proti? Ozvěte se.

● Klaudia Kocmanová

Klaudia Rojčík Kocmanová

Zvyšuji standardy kvality realitní služby. Zajištění celého procesu prodeje či koupě vaší nemovitosti, pro mě není rutinou. Každá zakázka je jiná, má svoje specifika a každý klient si zaslouží individuální péči. Realitní servis lidsky a profesionálně je moje realita v realitách.  

Více o autorovi článku