Specialisté na reality a právo

Jaké trendy můžeme sledovat a co jsou pouhé odhady dalšího vývoje? Každá krize je příležitostí pro ty, kteří ji chtějí využít.

16. 4. 2021, Zpět na aktuality

Také přemýšlíte, jak realitní trh zareaguje na korona krizi? Lidé se mě často ptají na názor, ráda se o něj podělím i s vámi. Poslední dobou narážím na různé prognózy a výhledy a občas se nestačím divit. Je snadné zaměnit dohady za expertní analýzy a je také nebezpečné dělat ukvapené závěry a podnikat nesprávné kroky založené na domněnkách.

Nezkoušejme věštit z křišťálové koule

Jediná jistota je, že celá krize a výhledy do budoucna jsou pro všechny velkou neznámou. Všichni tušíme, že za každý další den, kdy je ekonomika v útlumu, budou dopady víc a víc bolestivější. Snažíme se předpovědět další vývoj a odhadnout, co bude dál. Prognózy komplikuje množství otazníků a vedlejších faktorů, které opravdu nejsme schopni rozklíčovat. Nevíme, jak dlouho potrvá nouzový stav, omezení a hibernace ekonomiky. Můžeme jen hádat, i když na základě kvalifikovaných podkladů.

Pro odhad budoucnosti se dívám do minulosti

Za dlouhou dobu svého působení v bankovnictví jsem zažila několik krizí na finančních trzích. Největší byla ta v letech 2008 a 2009. Přestože mám ekonomické znalosti, používám selský rozum a netroufám si tvrdit, jak se situace bude vyvíjet. Ale jedno vím – jsem optimistka.

Vždy se řídím citátem: „Pesimista vidí obtíže při každé příležitosti. Optimista vidí příležitost při každé obtíži.“ (Winston Churchill)

Každá nová situace či změna nám dává příležitost zareagovat, přehodnotit priority a přemýšlet, jak pokračovat dál. Krize pro nás může být impulsem k tomu začít dělat věci jinak. Zásadní je, jak se každý z nás jako jednotlivec k nové situaci postaví a popere se s ní, jaký zaujme postoj a jaké udělá další kroky.

Věřím, že nic není tak horké, jak se upeče. Myslím, že v tomto období bude obzvláště platit výrok Charlese Darwina, že nepřežijí ti nejsilnější nebo nejinteligentnější, ale ti, kteří se dokážou nejlépe přizpůsobit.

Vycházejme z toho, co se zatím v realitách skutečně událo

Jaký vývoj je zřejmý na současném realitním trhu?

Zvýšil se počet nabídek pronájmů. Pronájmy přes Airbnb nyní nefungují a není jisté, kdy se turisté vrátí. Majitelé, kteří často nemovitost financují hypotékou, nabízejí dlouhodobější pronájem (od 3 do 12 měsíců) nebo přímo chtějí být prodat. • Naopak ti, kteří měli v plánu nemovitost ke krátkodobému pronájmu koupit, nyní od záměru ustupují a vyčkávají. Důvody jsou logické. Sledují, zda ceny nemovitostí v brzké době nepůjdou dolů. • Pokud uvažujete o koupi nemovitosti pro bydlení a máte ošetřeno i dlouhodobé financování, není na co čekat. Každá spekulace ohledně vývoje trhu se může vyvinout různým směrem a otázka zní, zda je vhodné spekulovat, když potřebujete bydlet. • Jednoznačně rostoucí trend má poptávka po chatách, chalupách či rodinných domech. Zvýšený zájem byl zřejmý už v několika posledních letech, ale teď může ještě víc sílit. Chalupy a chaty v sobě dnes, kromě určité formy uložení kapitálu, zosobňují volnost, svobodu pohybu a soběstačnost. Něco, co začíná být nedostatkovým zbožím.

Pravidla a fungování trhu realit nejen v době krize

Realitní trh je jakési soukolí, které se neustále točí – někdy pomaleji, někdy rychleji. Za nárůstem cen v posledních letech stálo spíše optimistické očekávání než růst reálné hodnoty. V posledních měsících se dokonce čekalo, kdy začne bublina stagnovat a opadat.

Každá krize má vliv na hodnotu nemovitostí, kterou udává nabídka a poptávka. Z dlouhodobého hlediska hodnota nemovitostí po každé krizi rostla. Je také pravda, že v každé době má každá nemovitost svého kupce, je to jen otázka ceny a času.

Daleko větší neznámou, na kterou nám dnes nikdo neodpoví, je to, zda si udržíme stávající příjmy. Vývoj, trvání a dopady korona krize jsou těžko předvídatelné. A tady se vyplatí myslet na zadní vrátka a při koupi nemovitosti nejít se splátkou „na doraz“.

V krizi poznáš makléře

Tato krize, stejně jako každá jiná, ověří kvalitu a důvěryhodnost realitních makléřů a jejich schopnosti více než realitní zákon. Já vnímám prodej nemovitosti jako zásadní finanční a obchodní transakci a přistupuji k ní takto krize nekrize.

Jisté je jen to, že nic není jisté. Kdo je připraven reagovat a přizpůsobit se, nebude zaskočen. Uvažujete o prodeji nemovitosti? Přemýšlíte, jestli je teď ten správný čas? Potřebujete si utřídit myšlenky a pomůže vám konzultace? Chcete znát pro a proti? Ozvěte se.

● Klaudia Kocmanová

Klaudia Kocmanová

JUSTO Kocmanová

Moje první setkání s obchodem a klienty bylo před více než 25 lety v bance. Intuice mě přivedla k osobní vizi stát se „osobním rodinným bankéřem.“ Tak začala moje dlouhá cesta bankovním světem. Prošla jsem řadou pozic od obchodních, manažerských včetně realizátora projektu. Vybudovala jsem od základu, úspěšnou, dodnes fungující službu privátního bankovnictví pro nejbonitnější klienty – Erste Private banking v České spořitelně na Moravě. Svou profesní dráhu ve finančnictví jsem završila na pozici Top managementu Tatrabanky v Bratislavě.    Bydlení, a vše s tím spojené od hledání nemovitosti, úpravy interiéru až po kombinaci financování či možnosti investice mě vždy bavilo a svůj dlouholetý koníček  “nemovitosti” jsem proměnila v každodenní realitu. Po tolika letech v bankovnictví byl přechod do realit jasná cesta ke zúročení všech mých dosavadních zkušeností a znalostí.     Moje profesní dovednosti a životní zkušenosti mě naučily vnímat změny, které klienta provázejí, v souvislostech a řeším věci uceleně a koncepčně. Ekonomické vzdělání mi umožňuje rychle se zorientovat na realitním trhu a být vaší oporou. Smysl individuálního nadstandardního proklientského servisu jsem si uvědomila už v mém působení v privátním bankovnictví. Baví mě promýšlet u každé zakázky prodejní i marketingovou strategii na klíč. Jsem nadšená z dnešních technologických nástrojů, které napomáhají lepšímu prodeji nemovitostí a ráda je využvám.  Každý jednotlivý obchod v realitách vnímám jako samostatný projekt s přístupem, jako kdybych prodávala vlastní nemovitost. Nehledám kompromisy, hledám řešení, preferuji kvalitu nad kvantitou a každý projekt si sama proaktivně řídím. Díky tomu také proto prodám většinu nemovitostí v krátkém čase.    Jsem máma, babička, partnerka, kamarádka a nadšenec nových technologií a možností, které dnešní doba přináší. Zajímám se o východní filosofii, miluji golf a jógu. Jóga mě naučila věřit své cestě a být sama sebou, ctít svoje hodnoty a dotahovat věci do konce. Na golfu mě fascinuje, že přicházejí nové šance znovu a znovu vždy s každým dalším odpalem. Golf je kopie našeho života zhuštěná do 18 jamek. Odráží mou povahu a životní filozofii. Moje profese je mou životní cestou, nikoli jen zaměstnáním. 

Více o autorovi článku