Specialisté na reality a právo

Aktuální situace ohledně zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

2. 4. 2020, Zpět na aktuality

Ministryně financí Alena Schillerová 29. 3. 2020 informovala, že navrhne vládě, aby byla zrušena daň z nabytí nemovitostí, kterou nad rámec kupní ceny hradí kupující, a to ve výši 4 %.

Paní ministryně v pořadu Partie na TV Prima informovala, že navrhne vládě, aby byla zrušena daň z nabytí nemovitých věcí, kterou nad rámec kupní ceny hradí kupující, a to ve výši 4 %. Paní ministryně uvedla, že je potřeba trochu pomoci lidem při pořizování bydlení. Kromě zrušení daně z nabytí zároveň uvažuje, že by u nemovitostí, které již budou od daně z nabytí osvobozeny, mělo dojít ke zrušení odečitatelné položky, což jsou např. zaplacené úroky z hypotečního úvěru, který slouží k zajištění vlastní bytové potřeby. To by mohlo v praxi znamenat následující:

V případě nákupu nemovitosti v hodnotě 4.000.000,– Kč nemusí kupující uhradit jednorázově 160.000,– Kč, což je částka odpovídající dani z nabytí nem. věcí ve výši 4 %. Proti tomu přijde o možnost odpočtu úroku ze zaplacené hypotéky. Ta nebude vyšší než 90 % z Kupní ceny. V návaznosti na výši úrokové sazby a dobu splácení úvěru se může jednat o vyšší částku, než která odpovídá dani z nabytí. Nicméně ji kupující získává v čase, např. 25 let.

Krok vnímáme jako vstřícný, jelikož reálný dopad je takový, že kupující nemusí jednorázově zaplatit částku v hodnotě vyšších desítek až stovek tisíc korun. Díky tomu si může vytvořit rezervu na splácení úvěru a zároveň získá prostředky, které může investovat a díky této investici v čase, např. 25 let, může získat výrazně více, než by činila sleva na dani z úroků hypotéky.

Co však již pozitivně nevnímáme je informační vakuum, které v současné chvíli vzniklo.

Pevně věříme, že vláda v co nejkratší lhůtě vydá stanovisko a srozumitelné shrnutí celého návrhu.

Michal Pazdera

Michal Pazdera

JUSTO Česká republika

JUSTO Consulting

Práce realitního poradce je nikdy nekončící proces vzdělávání. Tuto práci dělám více než 11 let a žádná transakce není stejná. Neustále se vzdělávám. Rád vám pomohu s jakoukoliv otázkou týkající se nemovitostí. Mou specializací je vymyslet řešení v situaci, která se zdá býti neřešitelnou. Vše v souladu s právem, etikou a morálkou. Vždy se snažím najít řešení nejlepší pro mé kolegy či naše klienty. Rád pomohu i vám nalézt řešení, které bude nejvhodnější pro vaši situaci.

Více o autorovi článku