Specialisté na reality a právo

Náš jednatel Michal Pazdera informuje o aktualizaci doporučení pro realitní síť JUSTO

23. 3. 2020, Zpět na aktuality

Naše profese je založena na důvěře a respektu. A víme, že je také o přímém kontaktu mezi našimi kolegy a klienty. Věříme, že respektování pravidel a ochrana bezpečí našich makléřů i klientů je tedy našim společným zájmem. Proto jsme vydali tato aktualizovaná doporučení.

„S ohledem na aktualizaci usnesení o nouzovém stavu ze dne 12. 3., která byla učiněna ve čtvrtek 19. 3., zároveň však s ohledem na to, že stále platí pravidla pro omezení volného pohybu, v JUSTO platí následující:

 1. Respektujeme pravidla pro omezení volného pohybu.
 2. Naše makléře, partnery ani klienty nebudeme nutit usnesení porušovat tím, že bychom iniciovali jakékoliv schůzky. Věříme, že obchod nemá přednost před zdravím.
 3. Naopak uvítáme, pokud budeme společně i nadále respektovat současnou situaci, ve které je nutné uvážit, zda je jakékoliv osobní jednání nezbytně nutné. Cokoliv lze odložit či komunikovat on-line, řešme těmito způsoby.
 4. Naši franšízanti ponechají nadále uzavřené pobočky. Věříme, že to budou respektovat i naši klienti.
 5. Budeme i nadále pracovat v souladu s platnou legislativou a nebudeme volit jednoduchá, pohodlná řešení, která platnou legislativu porušují.

Přestože nás státní správa informuje o možnosti realizovat kroky on-line, tak dobře víme, že pokud bychom se přiklonili ke kompletnímu řešení celé transakce on-line, tak bychom tím mohli vystavit riziku naše klienty i kolegy. Konkrétně tedy nebudeme klientům nabízet možnost uzavírání smluv v rozporu se zákony.

Pokud se bude jednat o situaci, kdy by mohlo dojít k újmě na zdraví či to bude nezbytné k zajištění základních potřeb, tak budeme postupovat na základě těchto pravidel:

1. Vybraní makléři, kteří byli určeni pro kontakt s klienty, se před jednáním u osob druhé strany ujistí:

 1. že se jedná o situaci nezbytnou, bezodkladnou či neřešitelnou jiným způsobem
 2. že nemají nařízenou karanténu
 3. že nemají projevy respiračních onemocnění

2. Naši makléři informují před jednáním osoby druhé strany,

 1. že pozdrav bude proveden pouze verbálně (slovně), tedy bez podání rukou atp.
 2. že při jednání, prohlídce nemovitosti či jiné formě setkání budou vyžadovat odstup 2 metry
 3. že bude komunikace probíhat s ochrannými prostředky dýchacích cest, které budou mít nasazené všichni účastníci
 4. že bude probíhat za dodržení veškerých hygienických opatření, která brání šíření kapénkové infekce

Děkujeme všem za ohleduplnost a toleranci v této mimořádné situaci.

Michal Pazdera

Michal Pazdera

JUSTO Česká republika

Spoluautor komentáře k realitnímu zákonu. Člen dozorčí rady ARK. Člen odborné komise pro legislativu, daně a finance v ARK. Zastupoval ČR při hodnocení výborem MONEYVAL. 3× zastupoval ČR při setkání se zástupci Mezinárodního měnového fondu. Zastupoval ČR při setkání se zástupci evropské komise. Zastupoval realitní sektor v rámci 2. kola národního hodnocení rizik, které koordinuje Finanční analytický úřad. Aktivně se podílel na přijímání realitního zákona. 2× vystupoval na schůzi ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. A jednou vystupoval v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny.

Více o autorovi článku