Specialisté na reality a právo

Zákon o realitním zprostředkování vyšel ve sbírce zákonů

17. 2. 2020, Zpět na aktuality

Dnes byl ve sbírce zákonů publikován zákon č. 39/2020, o realitním zprostředkování. Účinnost zákona tedy nastane dne 3. 3. 2020.

Přesvědčit se můžete na vlastní oči zde: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/

Pro mnoho kolegyň a kolegů tedy konečně končí období nejistoty, jak to je s účinností zákona o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“).

Nové povinnosti pro realitní zprostředkovatele začnou být závazné od 3. 3. 2020. Samozřejmě v ZRZ existuje pár přechodných ustanovení, ale ta se vztahují pouze na podnikatele, kteří do účinnosti ZRZ v živnostenském rejstříku mají uvedeno v předmětu podnikání: „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ a v oborech činnosti: „Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí“.

Pro ty, kteří tam tyto údaje uvedené nemají tedy ustanovení § 23 odst. 2 (možnost pojistit se do 2 měsíců od účinnosti zákona) a § 25 odst. 1 (možnost splnit podmínky vázané živnosti až do 6 měsíců od účinnosti zákona) neplatí a musí začít plnit povinnosti dnem účinnosti ZRZ.

Michal Pazdera

Michal Pazdera

JUSTO Česká republika

Spoluautor komentáře k realitnímu zákonu. Člen dozorčí rady ARK. Člen odborné komise pro legislativu, daně a finance v ARK. Zastupoval ČR při hodnocení výborem MONEYVAL. 3× zastupoval ČR při setkání se zástupci Mezinárodního měnového fondu. Zastupoval ČR při setkání se zástupci evropské komise. Zastupoval realitní sektor v rámci 2. kola národního hodnocení rizik, které koordinuje Finanční analytický úřad. Aktivně se podílel na přijímání realitního zákona. 2× vystupoval na schůzi ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. A jednou vystupoval v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny.

Více o autorovi článku