Specialisté na reality a právo

Zákon o realitním zprostředkování vyšel ve sbírce zákonů

17. 2. 2020, Zpět na aktuality

Dnes byl ve sbírce zákonů publikován zákon č. 39/2020, o realitním zprostředkování. Účinnost zákona tedy nastane dne 3. 3. 2020.

Přesvědčit se můžete na vlastní oči zde: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/

Pro mnoho kolegyň a kolegů tedy konečně končí období nejistoty, jak to je s účinností zákona o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“).

Nové povinnosti pro realitní zprostředkovatele začnou být závazné od 3. 3. 2020. Samozřejmě v ZRZ existuje pár přechodných ustanovení, ale ta se vztahují pouze na podnikatele, kteří do účinnosti ZRZ v živnostenském rejstříku mají uvedeno v předmětu podnikání: „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ a v oborech činnosti: „Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí“.

Pro ty, kteří tam tyto údaje uvedené nemají tedy ustanovení § 23 odst. 2 (možnost pojistit se do 2 měsíců od účinnosti zákona) a § 25 odst. 1 (možnost splnit podmínky vázané živnosti až do 6 měsíců od účinnosti zákona) neplatí a musí začít plnit povinnosti dnem účinnosti ZRZ.

Michal Pazdera

Michal Pazdera

JUSTO Česká republika

JUSTO Consulting

Práce realitního poradce je nikdy nekončící proces vzdělávání. Tuto práci dělám více než 11 let a žádná transakce není stejná. Neustále se vzdělávám. Rád vám pomohu s jakoukoliv otázkou týkající se nemovitostí. Mou specializací je vymyslet řešení v situaci, která se zdá býti neřešitelnou. Vše v souladu s právem, etikou a morálkou. Vždy se snažím najít řešení nejlepší pro mé kolegy či naše klienty. Rád pomohu i vám nalézt řešení, které bude nejvhodnější pro vaši situaci.

Více o autorovi článku