Specialisté na reality a právo

Realitní příběh Pavly Veselé: Jak lvové bijeme o mříže

10. 5. 2020, Zpět na aktuality

Že je život barevný, může potvrdit každý realitní makléř, který se denně setkává s nejrůznějšími lidskými příběhy. Ten, který vám chci dnes vyprávět, je o tom, jak se z běžného prodeje bytu může lehce stát kuriozita.

Nemožné hned, zázraky do 2 měsíců

Náš příběh se odehrává na pražském panelovém sídlišti v bytě, který si pronajala rodina se třemi malými dětmi.

Do děje vstupuji v momentě, kdy mě majitelka pověřila prodejem bytu. Provdala se a společně s manželem si vyhlédli rodinný domek přímo od developera a zarezervovali si u něj dům s podmínkou, že do dvou měsíců doplatí celkovou cenu. V opačném případě o domek přijdou. Ten, kdo někdy prodával byt, cítí určité mrazení v zádech, protože prodat byt a mít peníze na účtu do dvou měsíců, to je husarský kousek. Pokud by kupovali rodinný dům přese mě, nikdy bych jim takovouto realizaci nedoporučila, protože při prodeji mohou nastat různé nástrahy. Ale jak se říká, kdo se bojí, ať nechodí do lesa… a tak se věci daly do pohybu.

Nájemníci v bytě na prodej

Pokud potřebujeme prodat byt do dvou měsíců a máme v něm nájemníky, je to oříšek. Takové podmínky může akceptovat člověk, který chce koupit byt na

investici a pronajímat. Ale většinou zájemci – kupující mají své vlastní záměry a nájemníci v bytě jsou překážkou, kterou se nechtějí zabývat. Proto jsem nejdříve oslovila stávající nájemníky, zda byt chtějí koupit. Ovšem tito nájemníci byli cizinci a na hypotéku by díky svým příjmům nedosáhli. Majitelce jsem doporučila ihned jednat s nájemníky a snažit se ukončit nájem dohodou. Majitelka to však vzala od podlahy a dala nájemníkům rovnou dvouměsíční výpověď, kterou si sama sepsala a která neměla žádnou právní váhu, pokud by ji chtěla opravdu využít. Marné bylo moje naléhání, abychom napsali výpověď novou (která má všechny náležitosti), jaké by právní řád, v případě nutného použití, uznal. Majitelka nedbala, že taková výpověď je neplatná a moje důvody zlehčovala se slovy, že se do žádných komplikací nemůže dostat. Jak to s nájemníky pokračovalo, se hned dozvíte.

Dobrá příprava je základem úspěchu

Toto pořekadlo je spíše železným zákonem, který funguje vždy a všude a tak díky kvalitní prodejní prezentaci bytu přišel už na třetí prohlídku investor, který se rozhodl byt koupit se záměrem, že byt bude sloužit jako ubytovna pro zahraniční dělníky, které zaměstnával pro soukromé projekty. Financování měl zajištěné a byt si chtěl převzít co nejdříve, protože mu za měsíc mělo přijet pět dělníků z východu. Podmínka zněla, byt musí být prázdný!

Smlouva nastavuje podmínky, ale také sankce

Advokát sepsal návrh kupní smlouvy a předložil ho stranám k připomínkování. Zkušený kupující do ní vložil podmínku, že byt k předání musí být bez nájemníků a v případě, že nájemníci v bytě zůstanou i po předání bytu, bude prodávající platit nemalé penále za každý den, do doby, než se odstěhují. Majitelce nezbývalo nic jiného, než na tyto podmínky přistoupit, protože jinak by se její vysněný domeček (který měla doplatit do dvou měsíců) rozplynul jako pára nad hrncem.

V časové tísni začínají pracovat nervy

Čas běžel a majitelka si najednou uvědomila, že nájemníci si žádné bydlení nehledají. Vysvětlovala, prosila, vyhrožovala, ale jak se říká, z cizího krev neteče a především, mít doma tři malé děti, muže od rána do večera v práci, to samo o sobě dává dostatečné vysvětlení, že najít si nový pronájem (pro současné nájemníky) je věc takřka nemožná.

Panika je k smíchu v komedii, avšak ne v reálném životě

A začalo to bublat. Zoufalá majitelka nejprve chtěla vyjednat s kupujícím, aby na nějakou přechodnou dobu nájemníky, po předání bytu v bytě strpěl. Ten si přihodil a naopak chtěl urychlit ubytování dělníků. Navrhl, aby po přechodnou dobu v bytě mohli bydlet stávající nájemníci a jeho nových 5 chlapů z východu. Majitelka se nad tím zamyslela a ve stresu požádala svého advokáta, ať ji sepíše dohodu, že byt předá kupujícímu i s rodinou o dva týdny dříve a on ať si tam přidá i těch svých pět chlapů. Kupující si uvědomil, že čeho je moc, toho je příliš a tak se vrátil zpátky na zem. Pro své dělníky zamluvil na dva týdny ubytovnu a trval na původně nastavených podmínkách.

Říká se, že pro úspěch potřebujeme vždy aspoň špetku štěstí

Termín předání bytu se neúprosně blížil. Přestože jsem se nabízela, že pro nájemníky zajistím nové ubytování, majitelka byla přesvědčena, že to zvládne sama a lépe. A tak pomocí internetu vyhledávala vhodné pronájmy. Žádný však neodpovídal potřebám naší rodiny současných nájemníků. Majitelka začala být ze situace zoufalá. Když už bylo nejhůř a na hodinách za pět minut dvanáct, nechala se přesvědčit a konečně přijala mou pomoc. Obvolala jsem několik majitelů bytů s nimiž dlouhodobě spolupracuji. Ano, zrovna jeden byt, který by rodině nájemníků vyhovoval, se naštěstí uvolnil. A když se nájemníci stěhovali z bytu, pět chlapů z východu se mohlo hned zatepla nastěhovat.

Původní majitelka i nový majitel byli šťastni, že všechno dopadlo podle plánu a pak se ozvala rána. To mi v ten moment zrovna spadl kámen ze srdce :)

Poučení závěrem

Nebuďte lvem, který bije hlavou o mříže a nechte si včas poradit profesionálem, který dělá svou odbornou práci každý den. A ideálně na dobře míněnou radu profesionála dejte. Vyhnete se tak možným problémům, časové tísni, vaší vyčerpanosti. Vždyť proto si profesionála na spolupráci vybíráte.

Majitelka díky vlastní rukou sepsané výpovědi neměla žádnou kontrolu nad tím, kdy rodina (nájemníci) opustí její byt a mohla se lehce dostat do situace, kdy by platila nemalé penále do doby, než by se nakonec rodina z bytu vystěhovala. A vždy nemůžeme spoléhat jen na štěstí.

Chcete při prodeji spolupracovat s profesionálem? Kontaktujte mě.
Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

Pavla Veselá

Pavla Veselá

JUSTO Nový domov

Pokud hledáte odborníka, který Vám pomůže s prodejem nebo pronájmem Vaší nemovitosti nebo potřebujete konzultaci při vyhledání vhodné nemovitosti ke koupi či pronájmu, neváhejte mne kontaktovat. Pomohu Vám také s určením tržní ceny nemovitosti a zajistím doplňkové služby, ať už se jedná o zpracování PENB, nebo organizace stěhování do nového domova. Jo a abych nezapomněla, v realitách pracuji od roku 2011 a stále tu práci miluji.

Více o autorovi článku