Specialisté na reality a právo

Prodám chatu na samotě u lesa

3. 11. 2018, Zpět na aktuality

Jako mnoho lidí z Prahy, jezdím ráda do Krkonoš si odpočinout. A jak už to chodí, práce si mě našla i tady a já souhlasila s tím, že zprostředkuji prodej malé chaty na samotě u lesa. Někdo se může zeptat, proč by takový banální případ měl řešit makléř? Chata v Krkonoších na samotě, s krásným výhledem do krajiny, to se prodá samo a ještě se zájemci o ni poperou. No posuďte sami a budete se divit.

Záhada číslo 1 – ČÍSLO

Ještě žádná chata nespadla z nebe, ale musela se postavit. Na katastru nemovitostí byla zapsána dokonce jako objekt k bydlení, ale neměla číslo. Ani evidenční ani popisné. Jak říká hluchý, který přijde na koncert: „Tady něco nehraje“. A tak se začal odvíjet příběh jako z pohádek. Schválně, jestli poznáte z jakých.

První cesta na obec za panem starostou. Musím uznat, že na úřadech, v těch malých krkonošských obcích, jsou velmi příjemní a vstřícní lidé. Štíhlý, mladý pan starosta s kulaťoučkými obroučkami brýlí, zavalený šanony zleva i zprava, který má na hlavě záležitosti od dotací, až po rojení včel, mi nedokázal konkrétně pomoct, a tak zvolil šalamounské řešení. „Zajeďte za bývalou starostkou, která je už v penzi, protože ta si pamatuje úplně všechno.“

Bývalá paní starostka, dnes už v roli babky kořenářky, mě vyslechla, povyprávěla celou anabázi a odkázala na stavební odbor pro patřičné území.

Na stavebním úřadě jsem zjistila, že když se původně chaty číslovaly, tak naše chata byla z nějakého důvodu přeškrtnuta a původně plánované evidenční číslo bylo přiděleno úplně jinému objektu. Prostě jako by neexistovala. A co teď? Majitelka chce chatu prodat a bez evidenčního čísla to nepůjde. Naštěstí zafungoval zdravý rozum a úředníci byli nápomocni, aby chata byla na katastru správně zapsána s číslem evidenčním, jako chata pro rodinnou rekreaci.

Záhada číslo 2 – VODA

I ten největší zálesák, který si chce pořídit chatu, má otázku týkající se vody. V chatě jsou rozvody, vodovodní baterie, dřez, ale voda ani nekápne. Vzhledem k tomu, že chatu stavěl dědeček majitelky, nikdo nevěděl, jak to dříve fungovalo. A tak znovu pro radu za bývalou starostkou. Ha mám štěstí. Dostávám se k místnímu vodohospodáři, který mi vyložil, jak to tenkrát za socialismu chodilo. Historka jako z pořadu „Věřte, nevěřte“. V každém případě v lese nad chatou určitý zdroj vody je, ale jak se využívá, nechce raději nikdo nic vědět. Naštěstí se smiloval samotný Krakonoš a hned pod chatou se objevil pramen čisté vody.

Záhada číslo 3 – PŘÍSTUP

Když se objevil kupující, kterému chata učarovala, začala epizoda financování. Hypoteční úvěr banka poskytne, pokud je k nemovitosti přístupová cesta. Jak jistě tušíte, není. Přístup k chatě vede přes devět soukromých pozemků od různých majitelů a na žádném není zřízeno věcné břemeno. Zřízení tolika věcných břemen není vůbec snadné. Je potřeba se všemi majiteli osobně jednat a získat souhlas. To je ale záležitost na dlouhé lokte. Kupující chtěl chatu užívat co nejdříve, a tak rozumně přistoupil na jinou variantu financování, kterou jsme mu doporučili. A protože kolem chaty vede turistická stezka, má k chatě zajištěný přístup. Nechci ani pomyslet na to, co kdyby tam nebyla?

Konec dobrý, všechno dobré

Nakonec vše dobře dopadlo. Nový majitel je šťastný, že má perlu Krkonoš a může se v klidu kochat čistou přírodou. Původní majitelka má své peníze na účtu a starost z hlavy. No a já mám poučení, že nic není takové, jak se na první pohled jeví.

A co je nejvíc? Lidská pochvala

To, co potěší každého a vždy za dobře odvedenou práci. Uznání, že pověřit prodejem zkušeného makléře, byla ta nejlepší volba, kterou naštěstí udělali.


Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

● Pavla Veselá

Pavla Veselá

JUSTO Nový domov

Pokud hledáte odborníka, který Vám pomůže s prodejem nebo pronájmem Vaší nemovitosti nebo potřebujete konzultaci při vyhledání vhodné nemovitosti ke koupi či pronájmu, neváhejte mne kontaktovat. Pomohu Vám také s určením tržní ceny nemovitosti a zajistím doplňkové služby, ať už se jedná o zpracování PENB, nebo organizace stěhování do nového domova. Jo a abych nezapomněla, v realitách pracuji od roku 2011 a stále tu práci miluji.

Více o autorovi článku