Specialisté na reality a právo

Jak prodat velký pozemek rychleji a výhodněji?

29. 10. 2018, Zpět na aktuality

Máte pozemek, dlouho ho nabízíte, ale zatím se nenašel nikdo, kdo by ho chtěl koupit? A už nevíte, co víc dělat, abyste pozemek konečně prodali.

Z mých dlouholetých zkušeností vím, že běžní klienti mají zájem o pozemky na výstavbu rodinných domů, které mají 600 – 1000 m² a cenově by se měly pohybovat kolem 800 000,– Kč (v lokalitách Ústeckého kraje). Takové pozemky jsou rychle prodejné.

Je jasné, že cena za m² pozemku menší parcely je vyšší než za m² pozemku velké parcely. U menšího pozemku jsou ale menší náklady na oplocení a úpravu okolí než u větších pozemků. Proto je o menší pozemky větší zájem.

Tak, a teď co s tím vaším pozemkem, který má 4.000 m² a chcete za něj dostat vyšší cenu a prodat ho co nejrychleji. Moje odpověď je pozemek rozdělit.

Samozřejmě, že ne každý pozemek je vhodný k tomu, aby se rozdělil. Abyste měli jistotu, že to bude správně, zkontaktujte mě a já vám pomůžu.

Pokud to chcete zkusit sami, postupujte přibližně takto:

  1. Je nutné, abyste se na pozemek podívali v katastrálních mapách a vyhodnotili, jestli by každý pozemek měl svou přístupovou cestu.
  2. Dále zkontrolujte případná ochranná a bezpečnostní pásma sítí. Ochranná a bezpečnostní pásma zjistíte, když si požádáte o územně plánovací informaci na příslušném úřadu.
  3. Pokud vám z tohoto vyjdou předpokládané hezké parcely s dostupem na přístupovou cestu, pak oslovte geometra, který vám udělá geometrický plán.
  4. Rozdělení geometrickým plánem musí ještě schválit Katastrální úřad, stavební úřad a obecní úřad v místě působnosti.
  5. Po schválení příslušnými úřady můžete podat návrh na rozdělení na Katastrální úřad.
  6. Náklady na oddělení jednoho pozemku jsou cca 5000,– Kč.

U velkých pozemků, které mají nad 20.000 m², je potřeba investovat více a je to komplikovanější. Kdybyste měli zájem, ráda vám vše vysvětlím na osobní schůzce.

Musím ještě upozornit na skutečnost, že když během jednoho roku prodáte více než dva pozemky a budete mít zisk více jak 1.000.000,– Kč, spadáte do placení DPH. Je lepší prodej jednotlivých pozemků lépe plánovat..

V případě, že nemáte odvahu se do toho pustit sami, neváhejte a oslovte profesionála, který vám se vším pomůže tak, abyste dobře prodali, ušetřili čas a vyhnuli se případným nepříjemnostem.


Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

● Zdenka Zajacová

Zdenka Zajacová

JUSTO Teplice

V oblasti realit se pohybuji již řadu let. Díky tomu jsem pro vás schopna nabídnout nejvhodnější řešení pro koupi nebo prodej bytu, domu či pozemku. Vždy se snažím najít takové řešení, aby klient byl spokojen. Vzhledem k pravidelným školením mám rozsáhlý přehled o aktuální legislativě, takže mohu poradit i v této oblasti, která je nedílnou součástí obchodu s realitami. Budu potěšena pokud se na mě obrátíte, ráda vám pomohu či poradím.

Více o autorovi článku