Specialisté na reality a právo

4 důležité věci, které potřebujete vědět při prodeji pozemku

18. 10. 2018, Zpět na aktuality

Vlastníte kus pozemku a chcete ho co nejlépe prodat. Jaký je obvyklý postup?

Jdete na úřad, kde vám řeknou, zda je pozemek zastavitelný nebo ne. Někdy ještě zjistíte, zda náhodou nedaleko pozemku nevede elektřina, plyn a vodovod. Pak se podíváte, jaké jsou ceny pozemků na internetu a zveřejníte inzerát na prodej pozemku za podobnou, nebo raději vyšší cenu…

Určitě se ptáte, co je na tom špatně? Vždyť to takhle dělá i mnoho makléřů. Tak proč jim platit nějakou provizi, když to zvládnete i sami? Ale dobrý makléř ví, co všechno potřebuje zjistit, aby se pozemek dobře prodal, a kolik času to zabere. Je to samozřejmá součást jeho práce.

Prodej pozemku je časově náročný. Je potřeba o pozemku nasbírat maximální množství informací, a to ještě předtím, než nastavíte cenu pozemku a zveřejníte inzerát. Každý pozemek je jiný a informace, které získáte, ovlivňují i cenu, za kterou můžete pozemek prodat.

Co potřebujete vědět o pozemku:

  1. K čemu je určený v územním plánu obce.
  2. Jak je vedený v katastru nemovitostí.
  3. Zda jsou na pozemku anebo vedle pozemku věcná břemena anebo služebnost sítí, ochranná pásma, bezpečnostní pásma a jiné způsoby ochrany.
  4. Možnost napojení, kapacity a nejbližší přípojné místo na inženýrské sítě.

Tyto informace poskytnou příslušné úřady. Pro kupujícího jsou to důležité informace, protože na jejich základě ví, co si bude moct postavit a jestli vůbec bude moct stavět.

Na základě všech informací nastavíte to nejdůležitější – cenu, za kterou pozemek můžete prodat. Dobře nastavená cena také zkrátí dobu prodeje. Všeobecně ale počítejte s tím, že pozemky se prodávají nejdéle (i přes dobře nastavenou cenu).

Dobrý realitní makléř vám na základě všech informací a s pomocí cenových map a znalosti lokality doporučí, za kolik pozemek výhodně prodáte.

Máte pozemky a nevíte co s nimi? Dohodněte si se mnou schůzku, projednáme možnost spolupráce.


Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

● Zdenka Zajacová

Zdenka Zajacová

JUSTO Teplice

V oblasti realit se pohybuji již řadu let. Díky tomu jsem pro vás schopna nabídnout nejvhodnější řešení pro koupi nebo prodej bytu, domu či pozemku. Vždy se snažím najít takové řešení, aby klient byl spokojen. Vzhledem k pravidelným školením mám rozsáhlý přehled o aktuální legislativě, takže mohu poradit i v této oblasti, která je nedílnou součástí obchodu s realitami. Budu potěšena pokud se na mě obrátíte, ráda vám pomohu či poradím.

Více o autorovi článku