Specialisté na reality a právo

Poslanecká sněmovna zamítla návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

24. 1. 2018, Zpět na aktuality

23. 1. 2018 projednávala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR návrh poslanců Petra Fialy, Zbyňka Stanjury, Jany Černochové a dalších na vydání zákona, kterým by se zrušilo zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

O tématu změny této daně se hovoří již dlouho, ale po delší době tří let zákonodárci přišli s konkrétním návrhem. V odborných i veřejných kruzích se diskutovaly možné varianty změn. Snížení sazby daně na 3 %, což byla původní výše předchozí daně z převodu nemovitosti. Snížení sazby daně na jinou výši. „Sloučení“ daně z nemovitých věcí a daně z nabytí nemovitých věcí s tím, že tyto dvě daně by byly nahrazeny jednou sazbou. A jednou z posledních variant bylo i projednávané zrušení.

Argumentů, proč tuto daň zrušit, je i z mého pohledu celá řada:

  • Z pohledu příjmů do rozpočtu ČR se jedná o částku zanedbatelnou, nižší než 1 % celkového příjmu. Z pohledu kupujícího, zejména toho, který financuje koupi nemovitosti z cizích zdrojů (např. hypotečním úvěrem) se však jedná o zásadní ovlivnění rozpočtu, ale i samotného nákupního rozhodnutí. Osvobození od této daně může totiž kupujícímu postačit například na novou kuchyňskou linku nebo rekonstrukci elektroinstalace.
  • Stejně jako u dalších nepřímých daní se jedná již o jednou zdaněné prostředky.
  • Toto zrušení by vyřešilo také nerovnost před zákonem, kdy občan při nabytí nemovitosti daň hradí a subjekt, který kupuje společnost, která může mít tu samou nemovitost jako součást svého majetku, by tuto daň nehradil.

Dovoluji si citovat poslance Miroslava Kalouska, který na schůzi Poslanecké sněmovny uvedl:

„(Tato daň je) Nástroj zcela nevhodný pro mladé rodiny, které si chtějí pořídit bydlení, a pro tzv. drobný stav. To je, prosím pěkně, a tady moc prosím, abychom si to uvědomili, to je ten zásadní argument. Těch zhruba deset až jedenáct miliard, které nevytrhnou státní rozpočet, neplatí nikdo z těch velkých. To platí opravdu jenom drobní lidé. A těm bychom měli ulehčit, proto velmi prosím, abychom tento návrh podpořili.“

Návrh neprošel, nebyl podpořen poslanci ANO, KSČM, ČSSD, Pirátů a SPD. Kupující si tak nadále musí ke kupní ceně nemovitosti připravit zpravidla 4 % navíc.


Máte dotaz k tomuto tématu? Neváhejte mě kontaktovat přes formulář níže.

Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

● Michal Zuna

Michal Zuna

JUSTO Česká republika

Vybrat si tu složitější, avšak správnou a poctivou cestu bylo jednoduché rozhodnutí. V obchodě se pohybuji přes devět let a setkal jsem se s různými pohledy na klientský přístup ať už v obchodní, nebo partnerské rovině (kde klientem jsou pro mě naši realitní poradci). Jako jednatel společnosti JUSTO mám příležitost uplatnit pravidlo, že klient je pro nás nejdůležitější součástí byznysu. Proto pro Vás připravím vždy nadstandardní způsob řešení. Mám radost ze zvyšujících se požadavků klientů, kdy dnešní nadstandard může být zítra průměrem. To je motiv k neustálému hledání nových nástrojů a způsobů, jak Vás učinit spokojenými, a především je to motiv k průběžnému vzdělávání mne samotného i našeho týmu. Ve volném čase rád sportuji. Zejména mě baví inline bruslení nebo cvičení na TRX. Mám rád cestování, ať už za relaxem, nebo gastronomií.

Více o autorovi článku