Specialisté na reality a právo

Termín podání přiznání k dani z nemovitých věcí.

23. 1. 2018, Zpět na aktuality

Blíží se nám 31. 1. 2018 a toto datum je spojeno s konečným termínem na podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, či na dílčí daňové přiznání. Koho se toto daňové přiznání týká? Všech, kteří koupili, prodali, zdědili, nebo jinak nabyli, či pozbyli nemovitost v roce 2017.

Pokud jste nabyli nemovitost v roce 2017 a v daném katastrálním území jinou nevlastníte – podáváte řádné daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Pokud již v daném katastrálním území již nějakou nemovitost vlastníte – podáváte pouze dílčí daňové přiznání.

Pokud jste prodali nemovitost v roce 2017 a v daném katastrálním území již žádnou nemovitost nevlastníte, stačí tuto skutečnost jen oznámit. Pokud jste prodali nemovitost, ale v daném katastrálním území ještě vlastníte jinou nemovitost, podáváte dílčí daňové přiznání.

Termín pro platbu samotné daně z nemovitých věcí trvá pro většinu poplatníků až do 31. května. Kdo platí více jak pět tisíc korun, může částku rozdělit na polovinu a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu.

Pokuta za nepodání daňového přiznání začíná na 500 Kč. Při opožděném podání je (ochranná lhůta 5 dní), poté 0,05 % z příslušné daně za každý den prodlení. Avšak maximální pokuta nesmí přesáhnout 5 % z vypočtené daně. Dobrá zpráva na konec :) Pokuta za opožděné podání daňového přiznání se nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 200 korun. Což znamená, že u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se pokuta vyšplhala na 200 korun až po více jak ročním zpoždění. V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou. Když daňové přiznání třeba až po výzvě z finančního úřadu odevzdáte, většinou se jí obávat nemusíte. Ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu v minimální výši 500 korun.

Užitečné odkazy:

Přehled formulářů Finanční správy zde…

Vyhledání koeficientů pro podání k dani z nemovitých věcí zde…


V případě, že nechcete nechat nic náhodě, nebo máte jen dotaz, neváhejte mě kontaktovat na formuláři níže.

Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

● Slavomír Marek

Slavomír Marek

JUSTO Ústí nad Labem

JUSTO Teplice

To, že jste na těchto webových stránkách, je důkaz, že patříte k moudrým lidem, kteří hledají odborníka v oblasti realit. Gratuluji, právě jste mě našli! Specializuji se na reality a právní problematiku s tím spojenou, ale hlavně jsem člověk, pro kterého poctivost a důvěra nejsou jen prázdná slova. V dnešní době můžeme koupit kvalitní potraviny, nápoje a vlastně vše, co k životu potřebujeme. Ale co v oblasti realitních služeb? Nezasloužíme si snad i v tomto oboru kvalitu a jistotu? Vždyť tady nejde jen např. o párek, který, když nám nechutná, vyhodíme. Mnohdy jde o Vaše celoživotní úspory! A proto jsem se rozhodl působit v realitním oboru a ukázat Vám, že i tady máte nárok na kvalitu, jistotu, slušnost a poctivost. Je to jen otázka volby.

Více o autorovi článku