Specialisté na reality a právo

Jaký odhad budu potřebovat a kdy?

1. 12. 2017, Zpět na aktuality

Při koupi nebo i prodeji nemovitosti jste se s pojmem ODHAD jistě setkali. Který ale budete potřebovat pro své účely a kdo jej zpracovává? Je možné, že budete potřebovat při jednom obchodu všechny typy odhadů?

Bankovní odhad

Tzv. ocenění rizik používají banky, které jsou poskytovateli hypotečních úvěrů. Prioritně jim slouží k tomu, aby měli jistotu, že financovaná nemovitost je vhodná jako zajištění úvěru a její kupní cena nepřevyšuje cenu odhadní. Pokud bych toto tvrzení měla přeložit do lidštiny: prakticky se jedná o to, aby odhadce bance potvrdil, že nemovitost, kterou chce klient kupovat, je v takové kondici, aby v případě, že klient úvěr splácet nebude, mohla nemovitost bez problémů zpeněžit oproti hypotečnímu závazku.

Znalecký odhad

Tento typ odhadu se při obchodování s realitami využívá pro účely finančního úřadu pro stanovení výše daně z nabytí nemovitosti (4 %). Ta je vypočítaná z výše odhadní ceny nemovitosti (bere se 75 % odhadní ceny) nebo z kupní ceny, v závislosti na tom, která suma je vyšší. Daň z nabytí nemovitosti se dá samozřejmě vyčíslit i s použitím směrné hodnoty, ale o tom zase v jiném článku. Dále se znalecký odhad využívá například pro účely majetkového vypořádání manželů, např. při rozvodu. Znalecký odhad vypracovává znalec, často označovaný jako „soudní“, který byl k výkonu této činnosti jmenován a při své činnosti užívá kulaté znalecké pečetě, kterou vydává správa krajského soudu, v jehož seznamu jsou znalci zapsáni.

Odhad tržní ceny nemovitosti

Tento typ odhadu zpracovávají realitní kanceláře. Slouží jak pro účely dědického řízení, tak pro určení předpokládané prodejní ceny nemovitosti v daném čase a místě. Tento odhad Vám může upravit představu o tom, za jakou částku Vaši nemovitost, ať v osobním nebo družstevním vlastnictví, k prodeji nabídnout, a to někdy můžou být celkem pozitivní zprávy. Při ocenění nemovitosti totiž realitní kanceláře čerpají nejen z aktuální nabídky podobných nemovitostí, ale hlavně z vlastních zkušeností a z cenových map.

Máte zájem o tržní odhad?

Využijte naší nabídky na nezávislý, profesionální tržní odhad nemovitosti.


Pro více informací k tomuto tématu mi napište prostřednictvím formuláře níže, ráda vám dotaz zodpovím.

Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

● Kateřina Maříková

Kateřina Maříková

JUSTO Teplice

Na začátku všeho byla obrovská touha dát klientům víc, než bylo v Teplicích zvykem. Zažité způsoby prezentace nemovitostí, řízení prodeje a práce makléřů byla pro mě spíše odrazující a jak je mým zvykem – chtěla jsem dělat věci jinak, efektivně a lépe. Obrovské štěstí jsem měla na lidi, proto pracuji i se svým partnerem Tomášem pod záštitou JUSTO Česká republika. Díky tomu Vám mohu nabídnout zpracování nejen videoprohlídky a profesionálních fotografií, ale také vlastní web Vaší nemovitosti a další inovativní nástroje ke zefektivnění a zrychlení prodeje. První krok je na Vás, s tím ostatním Vám pomohu.

Více o autorovi článku