Specialisté na reality a právo

Předávací protokol – k čemu je?

10. 6. 2021, Zpět na aktuality

Myslíte si, že si kupující a prodávající podepíšou mezi sebou smlouvy, předají si klíče a mise je splněna? To sice ano, musí však podniknout ještě jeden důležitý krok, a to nemovitost řádně převzít a předat. Protože co je psáno, to je dáno. A právě k tomu slouží předávací protokol, aby nedošlo k případným sporům a nejasnostem. Co by v něm nemělo chybět?

Při pronájmu

U nájmu bychom se měli zaměřit hlavně na:

Stavy měřidel – teplá voda, studená voda, plyn, elektřina, dálkové měřiče tepla na topeních. Počet klíčů od nemovitosti. Soupis pronajímaného vybavení. Stav pronajímané nemovitosti. Případné vady, jako je natržené lino v chodbě, ulomený jezdec na zástěně sprchového koutu nebo rozbitý šuplík. Možná vám to přijde jako hloupost, ale mějte na paměti, že ať už pronajímáte nebo v pronájmu budete vy sami, uzavíráte smlouvu většinou s cizím člověkem. Je proto na místě, všechny tyto skutečnosti napsat do protokolu, aby nedošlo ke sporům ve chvíli, kdy bude nájemní smlouva končit. Mohli byste tak zbytečně přijít o svoje peníze.

Při koupi a prodeji

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? V tom případě byste měli podepsat předávací protokol také. Měl by obsahovat:

Stavy měřidel, počet klíčů od nemovitosti, majetek, který prodávající zanechává kupujícímu společně s nemovitostí, starší zjištěné a vzniklé vady od doby prohlídky do doby předání. Do vad se počítá třeba i nevyklizený sklep a datum, do kdy ho původní majitel hodlá vyklidit.

Podtrženo, sečteno

Předávací protokol je zápis o stavu nemovitosti, kterou jste získali do svého opatrovnictví nebo vlastnictví. Většina z nás neradi papírujeme, ale řádně vyplněný předávací protokol vám může ušetřit mnoho peněz stržených z kauce, třeba jenom proto, že se vám nechtěla řešit nefunkční myčka, protože ji stejně nebudete používat.

V případě prodeje nemovitosti vám zase může ušetřit spory o skryté vady nemovitosti, protože to, že jsou zdi plesnivé, jste do předávacího protokolu zapsali a kupující to svým podpisem stvrdil.

Má rada tedy zní: Trvejte na předávacím protokolu, řádně vše zkontrolujte, sepište, pozvěte si k podpisu klidně další osoby jako svědky. Můžete si tím ušetřit spoustu nemilých potíží.

Potřebujete pomoct s předávacím protokolem nebo s celým prodejem? Jsem tu pro vás.

Jana Makešová

Jana Makešová

JUSTO Jana Makešová

Věřili byste tomu? Už přes 20 let chodím po světě realit. S hlavou vztyčenou a nohama na zemi. To proto, abych pro vás byla tou největší oporou. Stanu se vaším poradcem ve věcech, kterým nerozumíte, a vyřeším vše potřebné od financování po ty nejmenší detaily. Ozvěte se mi a já už se o vše postarám za vás.

Více o autorovi článku