Specialisté na reality a právo

Podle čeho si vybrat realitního makléře a nespálit se

14. 9. 2020, Zpět na aktuality

Jak vybrat realitního makléře, který vám bude spolehlivým partnerem a průvodcem při pravděpodobně nejdůležitější životní transakci – prodeji nemovitosti?

Když jsem pracovala na vedoucí pozici v bance, učila jsem se vybírat vhodné lidi do týmu, jak se při pohovoru správně ptát a na co brát zřetel. Při výběru realitního makléře jsou postupy podobné. Ráda se o ně s vámi podělím.

Proč si dát na výběru realitního makléře záležet?

Realitní makléř vám může přinést velké zisky, ale i ztráty, a to finanční i psychické, proto je správný výběr zásadní. Jak se k výběru realitního makléře postavit? Na co se zaměřit? Jak si hned při prvním pokusu o kontakt, jak se říká, nenabít pusu?

Někdy zjistíte, co vám nevyhovuje, už při samotném výběru realitního makléře. A to je ten lepší případ. V horším případě si musíte projít zákaznickou zkušeností se vším všudy, díky níž pochopíte, co vůbec potřebujete a očekáváte. Není lepší na začátku důkladněji vybírat?

Podle čeho bych realitního makléře hledala já?

1. Důvěryhodnost a doporučení Hledám někoho, komu můžu důvěřovat. Prodej nemovitosti je moje životní transakce. Pro dosažení mých cílů musí mezi mnou a realitním makléřem panovat naprostá otevřenost, díky které dokážu věci nazývat pravými jmény. Realitní makléř bude na několik týdnů v roli mého zaměstnance. Potřebuji mu věřit, potřebuji, aby naslouchal mým potřebám a aby věděl, co dělá a proč to dělá. Chci, aby vždy splnil to, co slíbí, a aby měl efektivní systém práce.

Hledám důvěryhodného profesionála s lidským přístupem, který mi přinese přidanou hodnotu a bude hledat řešení, ne kompromisy. Nesmím ho podezřívat z jakékoli jeho skryté agendy. Prakticky to znamená, že se ptám na doporučení, ideálně od někoho, kdo je „stejná krevní skupina“. I ke mně klienti nejčastěji přicházejí právě na základě doporučení.

2. Lidská zralost V každém případě hledám zralého člověka s dostatkem životních zkušeností.

Odborné znalosti se sice můžete naučit již v mladém věku, ale schopnost nadhledu, ukotvení a laskavosti přichází, dle mého, většinou až poté, co si projdete svými životními lekcemi, intenzivně pracujete s lidmi a hlavně sami na sobě.

3. Řemeslo Dívám se na životopis a kromě životních zkušeností pátrám po profesním tréninku a vzdělávání. Zajímá mě, kde se můj budoucí realitní makléř „vyučil“. Jen škola života mi nestačí. Nestačí mi ani jeho vlastní přesvědčení o přirozeném obchodním talentu, doporučení jeho rodinných příslušníků a dvoudenní kurz také ne. Není mi jasné, co člověk bez zvládnutí vyučení „řemesla“ vlastně nabízí. A nehodlám to na sobě testovat. Neprodávám rohlíky, ale nemovitost. Vážím si sebe, svého času i peněz.

4. Styl práce Každý realitní makléř má svůj osobitý styl práce a odlišný přístup. Proto vždy pátrám v textech na webu a na sociálních sítích, kde makléři své postupy popisují. Mohu si tak vytvořit jasnou představu ještě před prvním kontaktem. Dobrým vodítkem jsou také reference od klientů.

5. Seznamovací setkání Když mám předvýběr za sebou a jsem ve finále se dvěma až třemi kandidáty, domluvím si možnost úvodního setkání – většinou je první seznamovací setkání zdarma, a to proto, aby si klient mohl ověřit, jestli si bude s realitním makléřem tak říkajíc lidsky sedět. S realitním makléřem totiž strávíte po celou dobu prodeje dost času. Měl by vám umět naslouchat a skloubit vaše požadavky s prodejním procesem, který nejen strategicky promyslí, ale také ho dovede zodpovědně až do konce. Měli byste se v jeho přítomnosti nejen dobře cítit, ale zejména mu důvěřovat. A když nevíte, pak poslechněte svou intuici. Měli by jste se hodně ptát a požadovat konkrétní odpovědi a konkrétní řešení situací, v níž se při práci ocitl.

Shrnuto a podtrženo, lidová moudrost: „Když dva dělají totéž, není to totéž“ má opět pravdu.

Co je při výběru realitního makléře důležité pro vás? Máte už svou zkušenost? Co je pro vás nejdůležitější? Co se vám osvědčilo? Ráda vaše podněty doplním do článku.

● Klaudia Kocmanová

Klaudia Kocmanová

JUSTO Kocmanová

Moje první setkání s obchodem a klienty bylo před více než 25 lety v bance. Intuice mě přivedla k osobní vizi stát se „osobním rodinným bankéřem.“ Tak začala moje dlouhá cesta bankovním světem. Prošla jsem řadou pozic od obchodních, manažerských včetně realizátora projektu. Vybudovala jsem od základu, úspěšnou, dodnes fungující službu privátního bankovnictví pro nejbonitnější klienty – Erste Private banking v České spořitelně na Moravě. Svou profesní dráhu ve finančnictví jsem završila na pozici Top managementu Tatrabanky v Bratislavě.    Bydlení, a vše s tím spojené od hledání nemovitosti, úpravy interiéru až po kombinaci financování či možnosti investice mě vždy bavilo a svůj dlouholetý koníček  “nemovitosti” jsem proměnila v každodenní realitu. Po tolika letech v bankovnictví byl přechod do realit jasná cesta ke zúročení všech mých dosavadních zkušeností a znalostí.     Moje profesní dovednosti a životní zkušenosti mě naučily vnímat změny, které klienta provázejí, v souvislostech a řeším věci uceleně a koncepčně. Ekonomické vzdělání mi umožňuje rychle se zorientovat na realitním trhu a být vaší oporou. Smysl individuálního nadstandardního proklientského servisu jsem si uvědomila už v mém působení v privátním bankovnictví. Baví mě promýšlet u každé zakázky prodejní i marketingovou strategii na klíč. Jsem nadšená z dnešních technologických nástrojů, které napomáhají lepšímu prodeji nemovitostí a ráda je využvám.  Každý jednotlivý obchod v realitách vnímám jako samostatný projekt s přístupem, jako kdybych prodávala vlastní nemovitost. Nehledám kompromisy, hledám řešení, preferuji kvalitu nad kvantitou a každý projekt si sama proaktivně řídím. Díky tomu také proto prodám většinu nemovitostí v krátkém čase.    Jsem máma, babička, partnerka, kamarádka a nadšenec nových technologií a možností, které dnešní doba přináší. Zajímám se o východní filosofii, miluji golf a jógu. Jóga mě naučila věřit své cestě a být sama sebou, ctít svoje hodnoty a dotahovat věci do konce. Na golfu mě fascinuje, že přicházejí nové šance znovu a znovu vždy s každým dalším odpalem. Golf je kopie našeho života zhuštěná do 18 jamek. Odráží mou povahu a životní filozofii. Moje profese je mou životní cestou, nikoli jen zaměstnáním. 

Více o autorovi článku