Specialisté na reality a právo

Potřebujete výpis z registru dlužníků?

24. 2. 2017, Zpět na aktuality

Nastala ve vašem životě situace, kdy víte, že budete potřebovat výpis z registru dlužníků? Prostřednictvím Úřadu na ochranu osobních údajů si vás dovolujeme upozornit, abyste se vyvarovali této služby zprostředkované „Centrálním registrem dlužníků České republiky“ (CERD).

JUSTO pro tento účel doporučuje využít služby „Czech banking credit bureau“ (CBCB) pro výpis z bankovního registru, nebo službu „SOLUS“ pro výpis i z nebankovního sektoru.

Úřad pro ochranu osobních údajů varuje před činností provozovatele registru „Centrální registr dlužníků České republiky“ (CERD), který anoncuje vydávání za úplatu potvrzení o bezdlužnosti. Přes varování státních orgánů, finančních institucí i řady odborníků také v minulém roce lidé platili za potvrzení o bezdlužnosti, aniž by se seznámili s podmínkami nabízených služeb, přičemž následně zjistili, že vydané potvrzení o bezdlužnosti není státními úřady ani finančními institucemi uznáváno, resp. neobsahuje relevantní informace vzhledem k tomu, že CERD není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být na základě právních předpisů vedeny.

ÚOOÚ sděluje, že s ohledem na to, že provozovatel registru je usídlen mimo území EU, je možnost účinné kontroly a vymáhání opatření prostřednictvím zákona o ochraně osobních údajů v podstatě nemožná.

ÚOOÚ upozorňuje, že zákony ČR neumožňují provozovat žádný centrální registr dlužníků ve smyslu CERD anoncovaným, z něhož by bylo možno vydávat obecně platné potvrzení o bezdlužnosti, navíc na základě sdružování informací z různých státních a soukromých registrů. ÚOOÚ doporučuje, aby se lidé v případě řešení dluhů a insolvence obraceli výlučně na veřejné databáze, jejichž činnost je stanovena zákonem (insolvenční rejstřík), nebo na takové registry, jejichž serióznost věrohodně potvrzují bankovní instituce a významní poskytovatelé úvěrů.

Zdroj: ÚOOU