Specialisté na reality a právo

Co byste měli zvážit před pořízením nemovitosti (1. část)

13. 12. 2016, Zpět na aktuality

Dne 21. 11. 2016 uveřejnilo JUSTO článek o dani z nabytí nemovitých věcí, ve kterém jsme si mimo jiné položili otázku související s novelou zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí a jejím možným dopadem na finanční možnosti kupujícího klienta. Co by tedy měl klient uvážit při rozhodování, zda si pořídit či nepořídit vlastní nemovitost? A jaká jsou možná finanční rizika, která byste při pořízení vlastní nemovitosti měli uvážit?

Možná patříte mezi klienty, kteří v současné době uvažují, zda si pořídit vlastní nemovitost či nikoliv. V důsledku legislativních změn, o kterých jsme Vás již v minulosti informovali (články naleznete zde…), je patrné, že na kupujícího klienta je čím dál více kladen požadavek na zajištění většího podílu vlastních prostředků. Pokud si pokládáte otázku, zda si tedy nákup nemovitosti teď můžete vůbec dovolit, pak zkuste uvážit co nejvíce potenciálních rizik, která s pořízením nemovitosti mohou souviset. Níže Vám uvádíme nejčastější z nich.

1. Naplánování koupě

Zda je pořízení vlastní nemovitosti pro vás finančně únosné, byste měli zvážit dříve, nežli budete podepisovat rezervační smlouvu na nemovitost. V ideálním případě vaše finanční možnosti co nejpřesněji odhadněte již před samotným zahájením hledání vhodné nemovitosti.

2. Výše vlastních zdrojů

Vzhledem k novele zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí, novele zákona o spotřebitelském úvěru a doporučení k řízení rizik ČNB, je na kupujícího klienta kladen stále větší nárok ohledně vlastních zdrojů. Je potřeba uvážit, že kromě kupní ceny uhradíte ještě nad rámec kupní ceny také daň z nabytí nemovitého majetku. Uvažte také, že v případě hypotečního úvěru vám banka neposkytne např. 80 % z kupní ceny, ale 80 % z odhadní ceny nemovitosti, která nemusí být (a často ani nebývá, vzhledem k rychlému tempu růstu cen nemovitostí v uplynulých měsících) stejná jako kupní cena nemovitosti.

3. Výše úrokové sazby

I přesto, že jsou úrokové sazby nyní velmi nízké, je potřeba počítat v budoucnu s tím, že sazby mohou opět růst. Při změně fixace může rozdíl mezi dnes sjednanou splátkou a splátkou za 5 let činit nemalou částku. Např. růst úrokové sazby o 0,5% bodu při poskytnutém úvěru ve výši 2.500.000 Kč, může činit navýšení měsíční splátky přibližně o 600 Kč.

4. Změna rodinné situace

Zejména u mladých, bezdětných lidí, kteří financují nemovitost hypotečním úvěrem, je potřeba uvažovat rodinné změny v čase, zde myslíme například narození potomka, kdy se náklady na provoz domácnosti výrazně zvýší.

5. Měsíční náklady na bydlení

Je potřeba uvážit nejen samotnou splátku úvěru, ale také další náklady, které jako majitel nemovitosti budete povinen hradit. Těmito náklady jsou zejména poplatky za služby (voda, elektřina, plyn), u bytových jednotek platby do fondu oprav, platby za správu nemovitosti, pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti atd.

6. Finanční polštář

Nezapomínejme na důležitou tvorbu finanční rezervy pro případ, že byste přišli o částečný nebo celý příjem domácnosti. Finanční rezerva by měla být minimálně ve výši jednoho celého měsíčního příjmu domácnosti, v ideálním případě ve výši 3 měsíčních příjmů.

7. Vlastnictví přináší zodpovědnost

Vlastnictví nemovitosti s sebou kromě příjemného pocitu „bydlet ve vlastním“ přináší také povinnosti a zodpovědnost. Ne každý je však zběhlý ve lhůtách a formulářích pro daňové povinnosti, v platbách daní a jiných poplatků, nebo například v rozhodování o dalších krocích společenství vlastníků. Při úvahách o pořízení vlastní nemovitosti je tedy potřeba zohlednit všechna pro a proti, a případně se obrátit s žádostí o radu na odborníky.

S financováním nemovitosti vám může poradit zkušený finanční poradce. Není ale ojedinělé, že financování nemovitosti s vámi bude probírat také realitní poradce. Ten by měl mít minimálně povědomí o nákladech spojených s pořízením nemovitosti a způsobech financování. Není výjimkou, že funguje úzká spolupráce mezi finančním a realitním poradcem. Ti vám společně mohou doporučit nejen vhodnou nemovitost, která pro vás nebude nadměrným finančním zatížením, ale zejména vám mohou pomoci vyvarovat se nákupu nemovitosti, s jejímž financováním byste mohli mít v budoucnu potíže.

Koupě nemovitosti bývá mnohdy závazek na celý život. Proto je potřeba takový krok velmi dobře uvážit. S realitním poradcem můžete vždy vaši situaci prodiskutovat a najít pro vás nejvhodnější řešení.

Ing. Pavlína Pazderová

Ing. Pavlína Pazderová

Ing. Pavlína Pazderová

JUSTO Česká republika

V JUSTO působím jako administrativní podpora celého JUSTO týmu. Na starosti mám také ostrahu naší kanceláře – psí slečny Elišku a Rozárku, které jsou hrdými členkami našeho kolektivu. JUSTO pro mě znamená vysoké nároky na znalosti a schopnosti realitního poradce i celého týmu, udržování nadstandardu, zajištění spokojenosti klientů, poctivost na prvním místě. Toto by mělo být samozřejmostí nejen v realitní oblasti. Najít tým lidí, kteří by se s takovými hodnotami dokázali ztotožnit a řídit se jimi, není v dnešní době jednoduchý úkol. Proto jsem ráda, že mohu být součástí takového týmu – součástí JUSTO.

Více o autorovi článku