Specialisté na reality a právo

Zákon o realitním zprostředkování podepsal prezident republiky

11. 1. 2020, Zpět na aktuality

Prezident republiky dne 8. 1. 2020 podepsal zákon o realitním zprostředkování. Ten nyní putuje do sbírky zákonů ke zveřejnění. Kdy bude zákon účinný? Pod jakým číslem ve sbírce zákonů vyjde zákon o realitním zprostředkování?

Prezident Miloš Zeman 8. 1. 2020 podepsal zákon o realitním zprostředkování. Zákon byl nyní postoupen do poslanecké sněmovny, kde jej podepíše předseda poslanecké sněmovny a předseda vlády. Následně bude zákon předán k uveřejnění ve sbírce zákonů.

Nebyl by to realitní sektor, aby neměl něco extra. Zákon o realitním zprostředkování má ve svém znění uvedenou účinnost 1. 1. 2020. Jelikož již toto datum uplynulo, bude zákon o realitním zprostředkování účinný 15. dnem po zveřejnění ve sbírce zákonů.

Zatím je tedy účinnost spíše hádankou. Nicméně se očekává, že i s ohledem na několik lhůt v zákoně, bude snaha o sladění vyhlášení a účinnosti tak, aby byl zákon účinný od 1. 2. 2020, což znamená jeho vyhlášení v pátek 17. 1. 2020.

Nicméně toto není jisté a dokud není zákon ve sbírce zákonů skutečně vyhlášen, tak je vše spíše v rovině dohadů.

Protože zákon o realitním zprostředkování přinese mnoho novinek pro realitní kanceláře, realitní makléře, ale především zvýší práva klientů realitních zprostředkovatelů, rozhodli jsme se, že vám v průběhu ledna společně s kolegy přineseme sérii článků, ve kterých srozumitelně shrneme, v čem je zákon o 27 paragrafech tak zajímavý.

Michal Pazdera

Michal Pazdera

JUSTO Česká republika

JUSTO Consulting

Práce realitního poradce je nikdy nekončící proces vzdělávání. Tuto práci dělám více než 11 let a žádná transakce není stejná. Neustále se vzdělávám. Rád vám pomohu s jakoukoliv otázkou týkající se nemovitostí. Mou specializací je vymyslet řešení v situaci, která se zdá býti neřešitelnou. Vše v souladu s právem, etikou a morálkou. Vždy se snažím najít řešení nejlepší pro mé kolegy či naše klienty. Rád pomohu i vám nalézt řešení, které bude nejvhodnější pro vaši situaci.

Více o autorovi článku