Specialisté na reality a právo

Časování trhu: je nyní vhodná doba pro prodej, nebo koupi nemovitosti?

2. 9. 2016, Zpět na aktuality

Při obchodování na akciových trzích se velmi často setkáváme s tzv. časováním trhu, tedy spekulací nad vhodnou dobou k prodeji, či koupi akciového titulu, fondu atp. Z průběhu realitní praxe musím konstatovat, že toto časování trhu není u klientů výjimkou ani při obchodování s nemovitostmi.

Někteří účastníci trhu, na základě své aktuální životní situace, rozhodnutí, nebo potřeby chtějí nemovitost prodat, nebo koupit co možná nejrychleji. U někoho dalšího může být situace však zcela odlišná, určí si svou požadovanou cenu nemovitosti a na tuto příležitost na trhu se nebojí počkat. Je jedno, jestli se bavíme o velmi výhodné příležitosti ke koupi, nebo o výhodné příležitosti pro prodej, opět se dostáváme k časování trhu.

Vývoj cen bytových jednotek (mimo novostaveb) za uplynulých 6 let v Praze

Zdroj dat: Český statistický úřad

Z výše uvedeného grafu je patrné, že za uplynulých 6 let byla nejpříhodnější doba k nákupu v letech 2012 a 2013 a naopak nejvhodnější doba na prodej je nyní.

Doporučení za JUSTO

Máte-li svůj sen, nebo potřebu v oblasti bydlení, tak ji realizujte a nečekejte na vhodnou příležitost, mohlo by se také stát, že se nedočkáte. Zvlášť toto doporučení platí v případě, kdy se potřebuji stěhovat v rámci regionu. Tedy že s koupí nemovitosti je spojen i prodej Vašeho stávajícího bydlení – na trhu dojde k realizaci obou transakcí ve stejnou dobu, tedy ve stejné cenové hladině.

Zajímá Vás více informací k očekávanému vývoji na trhu ve Vašem regionu?

Zašlete nám zprávu nebo dotaz

Vaše data zpracováváme podle Zásad ochrany osobních údajů.

Michal Zuna

Michal Zuna

JUSTO Česká republika

Vybrat si tu složitější, avšak správnou a poctivou cestu bylo jednoduché rozhodnutí. V obchodě se pohybuji přes devět let a setkal jsem se s různými pohledy na klientský přístup ať už v obchodní, nebo partnerské rovině (kde klientem jsou pro mě naši realitní poradci). Jako jednatel společnosti JUSTO mám příležitost uplatnit pravidlo, že klient je pro nás nejdůležitější součástí byznysu. Proto pro Vás připravím vždy nadstandardní způsob řešení. Mám radost ze zvyšujících se požadavků klientů, kdy dnešní nadstandard může být zítra průměrem. To je motiv k neustálému hledání nových nástrojů a způsobů, jak Vás učinit spokojenými, a především je to motiv k průběžnému vzdělávání mne samotného i našeho týmu. Ve volném čase rád sportuji. Zejména mě baví inline bruslení nebo cvičení na TRX. Mám rád cestování, ať už za relaxem, nebo gastronomií.

Více o autorovi článku